استفاده از VPS به عنوان هاست وب

use vps to host website
استفاده از VPS به عنوان هاست وب

معمولا برای وب سایت های شخصی یا شرکتی، از هاست اشتراکی استفاده میشود، ولی این نوع هاست ها با محدودیت های زیادی از جهت دسترسی به بخش های مختلف، محدودیت در مصرف منابع و… مواجه هستند، یکی از راه های رفع مشکل استفاده از VPS به عنوان هاست وب است، معمولا سایت هایی که سرویس خاصی ارائه میدهند، پر بازدید هستند و یا نیاز به پایداری و امنیت بسیار دارند، از سرور مجازی به عنوان هاست خود استفاده میکنند.

استفاده از هاست اشتراکی به دلیل تامین امنیت و انجام کلیه ی تنظیمات توسط مدیر سرور روش راحت تری نسبت به تهیه ی VPS می باشد. زیرا سرور مجازی، معمولا یک سرور خام بوده و هیچ کدام از ابزارها و برنامه های مورد نیاز برای میزبانی و نمایش وب سایت روی آن فعال نیست. با این حال به دلیل مزایای زیاد هاست شدن سایت روی یک سرور مجازی، بسیاری افراد از این روش برای میزبانی سایت خود استفاده میکنند.

روش های مختلفی برای تبدیل سرور مجازی به هاست وب وجود دارد، از جمله آن می توان به دو روش مرسوم زیر اشاره کرد:

  1. استفاده از کنترل پنل هاست
  2. نصب مستقل برنامه های مورد نیاز برای مدیریت و نمایش وب سایت

هر کدام از این روش ها مزایا و معایت خاصی دارند ولی به در حالت کلی، رو اول راه راحت تر و سریعتری به حساب می آید.

استفاده از سیستم کنترل پنل هاست

در این روش کنترل پنل هاست (Web hosting control panel) را روی سرور مجازی نصب میکنیم. با نصب کنترل پنل بسیاری از برنامه های لازم برای مدیریت سایت مانند web server، DNS server، FTP و… در طی نصب کنترل پنل، روی سرور نصب می شوند و به راحتی می توانیم از آن طریق نسبت به مدیریت بخش های مختلف سرور اقدام کنیم.

باید توجه داشته باشیم که پنل سی پنل (cPanel) و دایرکت ادمین (DirectAdmin) برای سرورهای لینوکس و کنترل پنل پلسک (Plesk) برای وی پی اس های ویندوزی پیشنهاد می شود.

باید به این نکته هم دقت داشت که بعضی برنامه های مورد نیاز برای نمایش وب سایت مخصوص سیستم عامل خاصی هستند.

برنامه های مورد نیاز برای مدیریت و نمایش وب سایت

همان طور که میدانیم برای نمایش وب سایت و مدیریت هاست، به برنامه های مختلف نیاز داریم. web server، dns server، FTP، mail server و… که هر کدام نیاز بخش خاصی را برآورده می کنند. با توجه به سیستم عامل سرور مجازی، می توانیم نسبت به نصب و انجام تنظیمات هریک از این برنامه ها اقدام کنیم. البته توجه به این نکته ضروری است که ابزارهای مختلفی برای رفع نیاز هر یک از این برنامه ها باید باهم یکدیگر هماهنگی لازم را داشته باشند و نمیتوان به صورت گزینشی و بدون توجه به برنامه های دیگر، باقدام به نصب یک نرم افزار خاص نمود.

تازه ترین اخبار