ثبت دامنه : راهنمای کامل

راهنمای ثبت دامنه را در این مطلب با یکدیگر بررسی خواهیم نمود.

برای داشتن یک آدرس دسترسی بر بستر اینترنت، هر سایت علاوه بر نیاز به داشتن فضای هاست باید یک دامنه یا همان domain داشته باشد تا مشخص شود که به چه صورت می توان به آن وبسایت دسترسی پیدا کرد. پسوندهای مختلفی از دامنه ها وجود دارند که هر کدام مورد مصرف خاصی دارند(هر چند که همه جوره از آنها استفاده می شود و در اکثر مواقع با توجه به سلیقه موسس سایت و یا وبمستر مربوطه انتخاب می شود). همچنین TLD های محلی که مخصوص هر کشوری قرار داده شده اند نیز وجود دارند از جمله دامین هایی با پسوند .ir که در کشورمان ایران استفاده می شوند و برای آدرس دهی یک سایت اینترنتی که در ایران واقع شده است به کار می رود.
قیمت هاست ها متفاوت هستند. معمولاً دامنه های جهانی از قیمت بالاتری برخوردارند و دامنه های محلی ارزان تر در دسترس قرار دارند. همچنین دامنه ها یکی از عوامل موثر بر سئو می باشند.

انواع پسوندهای دامنه ها

  • .org که مخصوص سایت های شرکتی و مخفف Organization می باشد.
  • .net که بیشتر مخصوص سایت ها و شرکت های مرتبط با زمینه کاری شبکه می باشد.
  • .com که به صورت عمومی تر از آن استفاده می شود و از سایت های شرکتی گرفته تا سایت های شخصی و سایر زمینه ها در این دسته قرار می گیرند.
  • .ir جزو لوکال دامین ها می باشد( یعنی دامنه هایی که در یک کشور خاص مورد استفاده قرار میگیرند که در این مورد منطقه ی این دامنه کشورمان ایران می باشد.
  • .tv مخصوص شبکه های تلویزیونی می باشد.
  • .edu مخصوص آموزشگاه ها و همینطور کالج ها و دانشگاه ها می باشد.
  • .gov سایت های دولتی بر پایه این دامنه بنا می شوند. لازم به ذکر است که ارزش و اعتبار این دامنه از لحاظ موتورهای جستجو و سئو بسیار بالا می باشد.
  • .biz بیشتر در سایت های بیزینسی و مرتبط با کسب و کار به کار می رود.
  • .xyzکه از دامنه های جدید بوده و یکی از مزایای این دامنه این است که می توان اسامی بسیار خوب و معتبر و خاص( همچنین با تعداد کاراکتر و حروف کم- مثلاً ۳ حرفی-) را با این پسوند انتخاب نمود و از داشتن دامنه ای خوش صدا! لذت برد.
  • .ac.ir که مشابه دامنه .edu در کشورهای خارجی بوده و برای مراکز آموزشی از جمله دانشگاه ها و مدارس داخل ایران به کار می رود.

حال به بررسی روند و نحوه ثبت دامنه می پردازیم:

روند ثبت دامنه

ابتدا در صفحه http://www.persiangig.com/web-host طبق تصویر زیر دامنه مورد نظر خود را وارد نموده و از میان پسوندهای موجود(در آینده ای نزدیک این پسوندها افزایش پیدا خواهند کرد) یکی را انتخاب کنید. در صورتی که نامه دامنه مورد نظری که وارد کردید از قبل توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد می توانید با راحتی هر چه تمام تر، آن را با هاستی که از طریق همان صفحه و با توجه به نیازمندی های خود انتخاب می نمائید تهیه و استفاده کنید.

راهنمای ثبت دامنه

پس از انتخاب و ثبت دامنه مورد نظر، حدود ۲۴ ساعت طول می کشد تا DNS های دامنه بر روی سرورها ذخیره شده و به صورت صحیح آدرس شما در اینترنت قابل دسترسی گردد.

در صورت داشتن هر گونه سوال با پشتیبانی از طریق چت آنلاین و یا @persiangig_admin در تلگرام تماس حاصل نمائید.

تازه ترین اخبار