سرور مجازی چیست؟

vps-hosting

سرور مجازی چیست؟ سرور مجازی یا (VPS (Virtual Private Server یکی از روش های میزبانی فایل است که در آن، سطح دسترسی تقریبا در بالاترین حالت ممکن قرار دارد. سرورهای اختصاصی معمولا به صورت چندگانه و یا مستقل بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. به بیان دیگر این سرور با بهره گیری از تکنولوژی شبیه سازی (مانند Virtuozzo) و استفاده از سخت افزارهای قوی، سرور فیزیکی را به چند سرور مجازی تقسیم می کند. اینکار با کمک هایپروایزر (Hypervisor) انجام می شود. هر کدام از این سرور های می توانند امکانات و منابع یکسان یا متفاوتی داشته باشند.

سرور مجازی از چه تشکیل شده است؟

به صورت پیش فرض هر سرور مجازی، بخش خاصی از منابع یک سرور فیزیکی از جمله CPU، HDD، RAM، Bandwidth را به صورت اختصاصی در اختیار دارد. همه ی منابع تخصیص داده شده به VPS تضمین شده است. به این معنا که صرف نظر از میزان مصرف سایر سرورها، منبع اختصاص داده شده به VPS قطعی خواهد بود. بنابراین VPS های یک سرور ضمن اینکه با هم در ارتباط هستند، به صورت مستقل عمل کرده و هر کدام منابع و سیستم عامل و تنظیمات خاص خود را دارند.

سرعت ساخت و ارتقاء آنی ویزگی دیگر سرورهای مجازی است. بطوریکه می توان در عرض کمتر از پنج دقیقه سروری با سیستم عامل، منابع ساخت و یا سرور مورد نظر را به راحتی حذف کرد. معمولاً بازه زمانی سرویس های میزبانی، حداقل یک ماهه است ولی برخی سرور های مجازی را می توان در بازه زمانی یک روزه در اختیار داشت. کاربرد سرور مجازی روزانه علاوه بر تست سرور، انجام پردازش های سنگین در بازه های زمانی خاص است. به دلیل امکان نصب نرم افزارهای مختلف، ممکن است نیاز داشته باشید از نرم افزارهای خاصی که نیاز به پردازش زیاد دارند مانند Matlab،Ansys،Visual Studio و… استفاده کنید. در این حالت به جای پرداخت منابع به اندازه یک ماه، میتوانید به اندازه ی تعداد روزهایی که در از منابع سرور استفاده میکنید، هزینه ی آنها را پرداخت نمایید که اصطلاحا به این سرویس خاص HPC گفته میشود.

انواع سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی هم مانند انواع دیگر سرور ها، داری سیستم عامل های مختلف از جمله ویندوز و لینوکس هستند که هر کدام از آنها کاربرد و خصوصیات خاص خود را دارند. یکی از برتری های سرور مجازی لینوکس نسبت به سرور ویندوز، امنیت بالاتر آن خصوصا در مقابل حملات DDoS است. دیگر تفاوت سرورهای لینوکس و ویندوز – که طبیعاً به تفاوت بین این دو سیستم عامل مربوط می شود، کاربرد بهتر آنها با بعضی نرم افزارهاست. به این معنا که غالباً برای زبان PHP از سیستم عامل لینوکس و برای نرم افزارهای تحت ASP از سیستم عامل ویندوز استفاده می شود. به طور کلی تر از نرم افزار و یا اسکریپ تحت زبان ASP و یا نیازمند SQL Server باشد، به دلیل اینکه سازنده ی این نرم افزارها مایکروسافت است، سرور مجازی ویندوزی انتخاب بهتری خواهد بود.

تازه ترین اخبار