CentOS

centos

سنت او اس (CentOS) یکی از توزیع های سیستم عامل لینوکس بر پایه ی ردهت انترپرایز لینوکس می باشد که در ۱ دسامبر ۲۰۰۳ منتشر شد، این توزیع لینوکس با در اختیار داشتن حدود ۲۰% سرورهای لینوکسی، یکی از پر طرفدارترین توزیع های این سیستم عامل به حساب می آید. (آمار استفاده از توزیع های مختلف لینوکس)

CentOS بر خلاف سیستم عامل RHEL، رایگان بوده و توسط شرکت های بزرگی پشتیبانی می شود. این سیستم عامل حدود ۱۱ سال به صورت مستقل فعالیت میکرد تا اینکه در سال ۲۰۱۴ رسما اعلام کرد در عین مستقل ماندن، به Red Hat پیوسته و جزئی از این شرکت به حساب می آید. معمولا چند هفته پس از انتشار نسخه های توزیع Red Hat Enterprise Linux، آن نسخه با تفاوت هایی برای توزیع  CentOS نیز منتشر می شود.

CentOS، سیستم عاملی برای مدیریت سرور

امکانات زیاد توزیع سنت او اس به همراه پشتیبانی قوی در Community های آن باعث شده، سنت او اس به سیستم عامل محبوبی برای سازمان ها و شرکت هایی که نیازمند داشتن یک لینوکس قابل اتکا برای سرور خود باشند، تبدیل شده است

با توجه به اینکه CentOS پشتیبانی شرکت Red Hat را دریافت میکند، بسیاری از سازمان های بزرگ از RHEL به عنوان سرور اصلی و از CentOS به عنوان سیستم عاملی برای سرورهای کم اهمیت تر مانند Redundant و Backup استفاده می کنند.

سنت او اس با اکثر نرم افزارهای روز هماهنگ بوده و بخش قابل توجهی از سرورهای هاستینگ آن را به عنوان سیستم عامل سرور خود انتخاب کرده اند  به طوریکه این توزیع در جولای ۲۰۱۰ توسط ۳۰ درصد وب سرورهای جهان، به عنوان سیستم عامل استفاده شد و توانست عنوان پرطرفدارترین توزیع لینوکس برای استفاده در سرویس های هاستینگ را به خود اختصاص دهد.

هم اکنون نسخه CentOS 7 به عنوان جدیدترین نسخه ی این سیستم عامل شناخته میشود که تا زمستان ۲۰۲۰ پشتیبانی می شود.

دریافت جدیدترین نسخه CentOS 

تازه ترین اخبار