cPanel

سی پنل
سی پنل

سی پنل یک ابزار مدیریت هاست (web hosting control panel) بر پایه ی لینوکس است که نسبت به برنامه های مشابه (دایرکت ادمین و پلسک) از محبوبیت بیشتری برخوردار است. دلیل این محبوبیت علاوه بر رابط گرافیکی و کاربر پسند، امکانات زیاد آن است؛ به طوریکه همه ی بخش های مورد نیاز برای مدیریت هاست (از جمله ایمیل، دامنه و…) به راحتی در دسترس است.

این کنترل پنل بیست ساله (از ۱۹۹۶ تاکنون) دارای سه سطح دسترسی متفاوت بوده تا بتواند نیازهای مختلف کاربر (Client)، نماینده (Reseller) و مدیر سرور (Root) را برآورده کند.

به صورت پیش فرض وب‌سرور آپاچی، پی‌اچ‌پی، مای‌اس‌کیوال، پرل، پایتون روی سی پنل نصب بوده و با پورت های ۲۰۸۰ و یا ۲۰۸۳۳ قابل دسترس است.

بخش های مختلف سی پنل

Client

بخش Client برای کاربران عادی است و پس از خرید هاست لینوکس، از طرف هاستینگ به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد. از جمله امکانات بخش Client می توان به مدیریت فایل قوی، مدیریت دامنه (پارک دامنه، ساب دامنه و…) مدیریت دیتابیس، مدیریت ایمیل و… اشاره کرد.

دموی بخش Client سی پنل

WHM

WHM کنترل پنل اختصاصی نمایندگان فروش هاست (Reseller) است که امکان مدیریت هاست کاربران را فراهم میکند. ایجاد، ویرایش و حذف کاربران، ایجاد، ویرایش و حذف سرویس های مختلف، دسته بندی کاربران، تغییر پسورد و تغییر سرویس کاربران از جمله امکانات WHM است.

دموی بخش WHM

Root

بخش Root بالاترین سطح دسترسی را دارد و مدیر سرور بوسیله ی آن مدریت کاملی روی همه ی بخش ها خواهد داشت، از جمله ی این امکانات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارائه پنل به کاربران (Client) و نمایندگان (Reseller)، ایجاد، مدیریت و حذف کاربر (Client) و نماینده (Reseller) مدیریت کامل سرویس ها و محصولات و…

یکی از مهمترین کاربردهای cPanel، استفاده از آن در VPS برای کنترل سرور و تبدیل سرور مجازی به هاست دانلود است.

سی پنل از اکثر Platform ها از جمله CentOS ،Red Hat ،Linux پشتیبانی کرده و با نرم افزارهای کاربردی مهمی از جمله PHP, Perl Python, BIND DNS, PostgreSQL databases و سرورهای ایمیل از جمله POP3, IMAP هماهنگی کامل دارد.

تازه ترین اخبار