لینوکس

سیستم عامل لینوکس
سیستم عامل لینوکس

لینوکس

به عنوان مختصر ترین تعریف، لینوکس یعنی هسته سیستم عامل، هسته و پایه و اساس سیستم عاملی آزاد و رایگان که از سال ۱۹۹۱ تا کنون با کمک متخصصین زیادی از سراسر جهان توسعه پیدا کرده است. در واقع  لینوکس به خودی با استفاده از ابزارهای متن باز (OpenSource) که گنو (GNU) برای آن تولید کرده است، به یک سیستم‌ عامل کامل تبدیل می شود. در ادامه با معرفی ویژگی های لینوکس بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

متن باز (OpenSource)

لینوکس یک نرم افزار کاملا آزاد و باز است. کدهای منبع آن در اختیار همه قرار دارد و هرکس میتواند با توجه به نیاز خود سیستم عامل خاص و انحصاری رو تولید و از آن استفاده کند. همین موضوع باعث شده توسعه ی لینوکس بر خلاف ویندوز، توسط یک شرکت خاص انجام نشود و همه ی افراد بتوانند در قسمت مورد علاقه ی خود به لینوکس را گسنرش داده و امکانات جدیدی را برای آن تعریف کنند و البته از امکاناتی که برنامه نویسان دیگر به لینوکس اضافه کرده اند، استفاده نمایند. همین موضوع باعث شده از اولین نسخه ی لینوکس در سال ۱۹۹۱ تا سال ۲۰۱۵ و توزیع ۳٫۱۸ این سیستم عامل حدود ۱۸ میلیون خط کد (Source code) به آن اضافه شود. تخمین زده میشود در حل حاضر حدود ۵۰۰ هزار توسعه دهنده، به صورت داوطلبانه از سراسر جهان در سال توسعه linux باشند.

امنیت

یکی از برجسته ترین ویژگی های لینوکس (به طور کلی تر یونیکس) امنیت بسیار زیاد آنهاست. این موضوع در کنار سرعت، قدرت و پایداری فوق العاده باعث شده اکثر سیستم هایی که خواهان داشتن بالاترین امنیت، سرعت، قدرت و پایداری ممکن هستند، لینوکس رو انتخاب کنند. لینوکس از ابتدا توجه زیادی به این موضوع داشته و هسته ی اصلی آن با تمرکز بر فاکتور مهم امنیت نوشته شده است، به طوریکه ویروسی که میتواند وارد ویندوز شده و به کل سیستم عامل نفوذ کند، تنها ممکن است بتواند یک فولدر خاص از لینوکس را دچار مشکل کند. این موضوع به معنای امنیت ۱۰۰% لینوکس نیست. به دلیل اپن سورس بودن linux، بسیاری از حفره های امنیتی و باگ های نرم افزار قبل از انتشار عمومی توسط متخصصینی از سراسر جهانف بررسی و رفع میشود. ضمن اینکه در صورت وجود هرگونه مشکل، در کوتاه ترین زمان راه حلی برای آن تعریف شده و پیش از هر اقدامی حفره امنیتی برطرف میشود.

تنوع و انعطاف پذیری

اپل سورس بودن لینوکس باعث شده، هرکس بتواند سیستم عامل اختصاصی خود را تولید و عرضه نماید. برای هر یک از توزیع (Distribution) های لینوکس قابلیت و کارکرد خاص مد نظر بوده است. از دستگاه های چک کردن اتصالات، فایروال و سیستم های اطلاعاتی تا استفاده ی شخصی روزمره و میزبانی سرور

قابلیت تنوع پذیری لینوکس باعث شده تقریبا با هر سخت افزاری بتوان از آن استفاه کرد. بنابراین تقریبا برای لینوکس چیزی به عنوان حداقل سخت افزار مورد نیاز وجود ندارد ! توزیع هسته ۲٫۶ لینوکس باعث افزایش انعطاف این برنامه شده بطوریکه می توان آنرا روی دستگاه های بسیار کوچیک نیز نصب کرد. یکی دیگر از مواردی که میتواند انعطاف پذیری لینوکس رو نشان دهد، قابلیت استفاده از آن به عنوان یک سیستم پرتابل است. به طوری که شما بدون نصب و انجام تنظیمات می توانید از این برنامه استفاده نمایید. عدم محدودیت در ساخت نسخه های مختلف باعث شده لینوکس حدود ۳۲۳ توزیع رسمی داشته باشد، این یعنی بیش از سیصد سیستم عامل مختلف برای رفع نیازهای گوناگون و متفاوت، میتوانید لیست مهمترین توزیع های لینوکس را مشاهده نمایید.

به طور کلی با نگاه اجمالی به ساختار و ویژگی های لینوکس می توان پی برد چرا حدود ۷۰% سرورها از این سیستم عامل استفاده میکنند!

تازه ترین اخبار