Nginx

nginx

به طور کلی هر نرم افزار یا سخت افزاری که داده ای را از اینترنت به کاربر منتقل میکند، وب سرور نامیده میشود. به طور دقیقتر وب سرور صفحات HTML همراه با هر نوع مطالب اضافی مانند تصاویر، استایل، کدهای مختلف و… را به کاربر ارائه میدهد. البته کاربرد وب سرور خیلی بیشتری مورد گفته شده بوده و یکی از اصلی ترین و تعیین کننده فاکتورهای یک سرور را تشکیل می دهد.

ان جی نیکس (nginx) یکی از قدرتمند ترین و پراستفاده ترین وب سرورهای دنیاست که دو طول ۱۰ سال فعالیت خود توانسته همواره روند صعودی داشته و مخاطبین زیادی را جذب خود کند.

روند استفاده از وب سرور nginx، طبق آمار w3techs را می توانید در این جدول ملاحظه نمایید

 استفاده از مقادیر کوچک و در عین حال مهم حافظه،  توازن در بارگذاری، قابلیت کنترل پهنای باند، پکپارچه سازی با برنامه های کاربردی، رایگان و متن باز (Open Source) بودن، NGINX را به امن ترین و سریعترین و همچین یکی از پرطرفدارترین وب سرورها تبدیل کرده، به طوریکه امروزه حدود ۳۲% سایت های جهان از این وب سرور قدرتمند و سریع استفاده میکنند. این سایت ها شامل VPS های کوچک و خصوصی تا ابر وب سایت های جهانی را شامل می شود.

از جمله سایت هایی که از nginx استفاده میکنند می توان به سیستم مدیریت محتوای محبوب وردپرس (Wordpress) نام برد. سرعت و انعطاف پذیری از جمله ویژگی های وردپرس در مقایسه با سایر سیستم های مدیریت محتوا (از جمله جوملا و دروپال) به حساب می آید که این دو ویژگی تا بسیار حدود زیادی متاثر از خصوصیات وب سرور ان جی نیکس است به طوریکه Nginx در یکی از تست های وردپرس توانست به ۱۰۰۰۰ درخواست در ثانیه پاسخ دهد.

از جمله وب سایت های بزرگ دیگری که از این وب سرور استفاده میکنند می توان به سرویس کلودفلر (CloudFlare)، سرویس بزرگ اشتراک موزیک سوندکلود (soundcloud)، سرویس میزبانی آنلاین پروژه ها گیت هاب (GitHub) اشاره کرد.

تازه ترین اخبار